lidé co mají rádi dračí lodě

V historii se první lodě objevily před více než 2000 lety v Číně. Jejich typické dračí hlavy na špici lodě, ocas na zádi a pestré zbarvení dalo lodím název „Dračí lodě“.

V novodobé historii se zmínka o Dračích lodích datuje k roku 1976. Kdy se v  Hong-Kongu uskutečnil první festival  těchto lodí. Následně se tento sport relativně velmi rychle rozšířil do celého světa.

Mezinárodní federace dračích lodí pořádá  v roce 1995 oficiální mistrovství světa i  Evropy. Rok 2008 je pro Dračí lodě milníkem, protože  v Peking se připravuje zařazení dračích lodí do programu Olympijských her.

V současné době se Dračím lodím, už jako sportovní disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí z celého světa.

Dračí loď je dlouhá 12,5 metrů a má tvar otevřené kanoe. Hmotnost prázdné lodě je přibližně 250kg a nosnost je až 2000kg

Posádku lodi tvoří 20(max.) vsedě pádlujících závodníků (10 nalevo a 10 napravo),  bubeník, který sedí na špici lodě čelem k posádce a udává rytmus údery do bubnu a kormidelník který stojí na zádi lodi a loď vyrovnává a řídí.

Závodí se v přímých drahách na vzdálenosti 250, 500 a 1000 m – sprint a dlouhou  trať na 2000 m, která se jezdí na kola s otáčkami. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i mix).

Dračí lodě  je jedním nejtýmovějších sportů na světě, jestliže zvážíme, že na lodi se nachází 22 aktivních členů posádky.